Albánsko 2013
Obrazové správy z miest a vidieka na juhozápade Albánska (Fier, Vlorä) zaznamenávajú bežný život albánskeho človeka, lokálneho trhu s dobytkom a hydinou, nájdených zátiší, bunkrov a miestnej kresťanskej komunity. V prevažne moslimskej krajine si katolíci udržali svoje náboženské tradície vďaka misionárom z Talianska, ale aj zo Slovenska. Na záberoch je zachytená bohoslužba z bývalého bunkra pre vojenský tank v obci Jaru, prerobeného na sakrálny priestor s pozostalým nápisom: „Sláva nášmu ľudovému vojsku“ (Lavdi ushtrise sona popullore). Dedičstvom socializmu v Albánsku sú vojenské bunkre rôznych veľkostí a typov, ktoré sú situované po celej krajine rádovo v desaťtisícoch kusov.
Kontaktný dokument s typicky vidieckym prostredím, nekonfliktným a humanizujúcim videním zdôrazňuje autenticitu života, nevyhýba sa zemitosti ľudí, irónii či grotesknosti, ktoré sú signifikantné pre obdobie transformácie v post-socialistickej spoločnosti.
Albania 2013
The visual news from the cities and countryside in the south-west of Albania (Fier, Vlorä) records the ordinary life of the Albanian people, the local poultry open-market, found still lifes, bunkers and the local Christian community. In a predominantly Muslim country, Catholics maintained their religious traditions thanks to missionaries from Italy, but also from Slovakia. The shots shows a church service from a former bunker for a military tank in the village of Jaru, converted into a sacred space with the surviving inscription: „Glory to our people’s army“ (Lavdi ushtrise sona popullore). The heritage of socialism in Albania are military bunkers of various sizes and types, which are located all over the country in tens of thousands of pieces.
A contact document with a typical rural environment, a non-confrontational and humanizing vision emphasizes the authenticity of life, does not avoid the earthiness of people, irony or grotesquery, which are significant for the period of transformation in a post-socialist society.